Gepubliceerd: 08-08-2011
De trompetten worden opgepoetst, de violen gestemd en de kelen geschraapt: ook de muzikale en culturele verenigingen van Leiden zijn druk in de weer met de voorbereidingen op de EL CID-week. Het Dagblad deed een belrondje om erachter te komen hoeveel noten Sempre Crescendo, Collegium Musicum en Prometheus op hun zang hebben.
Leiden kent twee muzikale verenigingen. De eerste en tevens oudste, Sempre Crescendo, stamt al uit 1831 en huist op studentenvereniging Minerva. Waar voorgaande jaren de culturele middag in de EL CID-week centraal stond, is hun close harmony kwartet ‘Barber Shop’ nu hun grootste troef, aldus president Johan van der Poest. Het kwartet, dat bestaat uit vier heren, blijft dicht bij het EL CID-thema door vooral liefdesliedjes op te nemen in het repertoire. De hele week is de Salon, omschreven door Johan als een “rariteitenkabinet vol trofeeën uit het verleden”, geopend voor de deelnemers. Geen open repetitie, wel elke avond borrelen bij kaarslicht. Johan: “We gaan de normale borrelavonden simuleren, wat inhoudt dat het licht uitgaat en de kaarsen aan, en dat leden achter de vleugel plaats nemen en muziek maken.”
De tweede muziekvereniging is Collegium Musicum, opgericht in 1936. Met hun thema ‘MusiCupido’ ligt de vereniging opvallend in het verlengde van het ‘Verleidelijk Leiden’-thema van de EL CID. Wat kunnen de deelnemers verwachten? Sander Sauvé, van de promotiecommissie, legt uit: “Onze belangrijkste evenementen zijn de open repetitie en ons concert, waar alle leden bij aanwezig zullen zijn. Zo kunnen deelnemers ervaren hoe leuk het is om bij CM muziek te maken. Tijdens ons open podium op donderdagavond laten we deelnemers zien dat je ook op een andere manier dan de klassieke wijze muziek kunt maken.” Handig voor deelnemers die mee willen doen: neem je instrument mee. Dat kun je desgewenst maandagochtend op de Beestenmarkt ter bewaring afgeven aan CM, zodat je er niet de hele week mee hoeft rond te zeulen.
Prometheus, opgericht in 1991, noemt zichzelf de enige culturele vereniging van Leiden, en dat zijn ze stiekem ook. Als je houdt van culturele manifestaties als lezingen, workshops, proeverijen en reizen zit je hier goed. Speciaal voor de EL CID-week heeft de vereniging haar slogan veranderd in ‘Hoe heter, hoe beter’. Praeses Lianne Heslinga: “Die verwijst natuurlijk naar de mythische figuur die het vuur naar de mensen bracht, naar wie onze vereniging vernoemd is.” Voor de EL CID-week hebben ze naast de jaarlijkse High Tea ook een lezing over studeren in Leiden door de eeuwen heen op stapel staan, maar ook een pokeravond en een Prometheuslounge. Pokeren en loungen, is dat wel cultureel verantwoord? Lianne: “Haha, ja. Cultuur kan van alles zijn, en we moeten aan het eind van de week natuurlijk bijkomen van alle drukte.”
Voor de volledige programma’s van deze verenigingen kijk je natuurlijk in je Vademecum. En om te kijken wie de hoogste tonen haalt, lees je natuurlijk het EL CID-dagblad! (JL)